Başkan'dan

Saygıdeğer Kırkyama Sanatçıları;

Kocaeli ilimize bağlı Gölcük ilçemizde Gölcük Belediyesi olarak hizmet sunmaktayız. Belediyecilik hizmetlerimizin dışında sosyal belediyecilik anlayışı ile kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirmekte ve çeşitli ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmaktayız.

Geçmişte ev hanımlarının eskiyi yeniye çevirerek ev ekonomisine katkıda bulunma gayreti ile ortaya çıkan Kırkyama sanatı günümüzde geleneksel el sanatı olarak bilinmektedir. Kırkyama sanatı kırkpare, yamalı bohça, yüzpare, kuriş, Trakya’da benaluka, parçalı bohça adlarıyla da karşımıza çıkmaktadır.

Bu oluşuma sadece parçaların birleştirilmesi gözüyle bakmamak gerekir. Bunlar toplumların gelenek – görenek, örf ve adetleri gibi değişiklik gösteren yaklaşımların bir göstergesidir.

Gölcük Belediyesi olarak bu yıl sekizincisini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği & Çalıştayına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Geleneksel el sanatlarımızın bir dalı olan ve bu yıl onuncusunu gerçekleştireceğimiz festivalimize katılımınızı içtenlikle arzu eder ve bundan büyük bir onur duyacağımı ifade emek isterim.

Gölcük’ün adının duyurulduğu, Gölcük Belediyemizce gerçekleştirilen festivalimizde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.

 

 

Mehmet ELLİBEŞ

Gölcük Belediye Başkanı

Duyurular

FESTİVAL BAŞVURU

2019 yılı 10. Uluslararası gölcük belediyesi nakışlı kırkyama şenliği & çalıştayı başvuruları başlamış olup  05.04.2019 saat 17:00 da sona erecektir.

Formu İndirmek İçin Tıklayın

“1.ULUSAL KIRKYAMA YARIŞMASI” afişi ve şartnamesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Şartname İndirmek İçin Tıklayın

 

 

 

Detay için tıklayın

İrtibat Bilgileri

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi, 41650, Gölcük - Kocaeli / TÜRKİYE
0 262 414 45 83
0 549 735 26 94
festival@golcuk.bel.tr