Gölcük

Gölcük ve yöresinin çok eski zamanlara kadar uzanan tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Halıdere Beldesinde bulunan lahtin Roma, İhsaniye Beldesi, Şirinköy ‘de tarihi İPEKYOLU üzerinde bulunan 16.yy dan kalma Kazıklı Kervansaray ve hamam kalıntılarının Bizans dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

Tarihi Saraylı Köyü'nde Roma ve Bizans mezarları, tarihi evler bulunmaktadır. Örcün Köyü'nde II. Bayezid devrinde bu yörede yaşamış olan ve halk arasında “Sultan Baba” olarak bilinen bir Türk- İslam büyüğünün mezarı vardır. Kıyısı bataklıklarla kaplı olan yörede Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yoktu. 1878 Harbinden sonra çoğunlukla Artvin yöresinden gelenler ormanlık kesimdeki köylere yerleştiler. 

İlçenin tarihi, 1924 yılında Bahriye Vekâleti'nin kurulup Gölcük'ün tersane bölgesi olarak seçilmesiyle başlamıştır. Kurulan tersanede ilk olarak 1. Dünya Savaşı'nda mayına çarparak yara alan Yavuz Zırhlısı’nın onarımı yapıldı. Gemi 1927 yılında havuza indirildi. 1933 yılında Donanma Ana Üssü'nün Gölcük'te kurulmasına karar verildi. Bundan sonra askeri fabrikaların, atölyelerin, tesislerin, işçi evlerinin yapılmasıyla birlikte sahil boyunda yoğun yerleşim başladı. Gölcük 09.06.1936 yılında kabul edilen 3012 sayılı Kanun ile ilçe oldu. İlçenin adının, tersanenin kurulup, Yavuz Zırhlısının havuzlandığı bölgedeki göl'den geldiği söylenmektedir. 

İlçe halkının büyük çoğunluğunu Karadeniz ve Gürcü kökenli vatandaşlarımız, kalanını yerli halk ve özellikle is bulmak amacıyla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden göç eden vatandaşlarımız oluşturmaktadır. 
Donanma Komutanlığı’nın ilçemizde konuşlanması sebebiyle çok sayıda subay ve astsubay ailesi Gölcük'te yaşamaktadır. Nüfus içerisinde memur ve isçi emeklileri önemli bir yer tutmaktadır. Tersanede (2800) dolayında işçi çalışmaktadır. İlçe merkezinde ticaret hayati gelişmiştir. Kırsal alanda, halk, bahçe ziraatı ve meyvecilikle uğraşmaktadır.

Duyurular

FESTİVAL BAŞVURU

2019 yılı 10. Uluslararası gölcük belediyesi nakışlı kırkyama şenliği & çalıştayı başvuruları başlamış olup  05.04.2019 saat 17:00 da sona erecektir.

Formu İndirmek İçin Tıklayın

“1.ULUSAL KIRKYAMA YARIŞMASI” afişi ve şartnamesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Şartname İndirmek İçin Tıklayın

 

 

 

Detay için tıklayın

İrtibat Bilgileri

Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi, 41650, Gölcük - Kocaeli / TÜRKİYE
0 262 414 45 83
0 549 735 26 94
festival@golcuk.bel.tr